"אדם הגון" הוא סרט תעודי אודותיו של אחת האישיויות המוכתמות בהיסטוריה האנושית, הינריך הימלר, מפקד האס-אס ומעצב קווי של הפתרון הסופי ליהודי אירופה במהלך מלחמת העולם השניה בין השנים 39'-45' של המאה הקודמת.

הסרט רץ במקביל על שני קווים, האחד – אוסף מכתיביו של הימלר שהתגלו ונחשפו לאחר המלחמה. בין המכתבים ישנם התכתבויות עם אישתו, המאהבת שלו, מפקדים נוספים באס-אס, בני משפחתו ומכרים נוספים.

הקו השני הוא רצף המאורעות המתועדים והידועים מהקמת המפלגה הנאצית ועלייתה לשלטון ועד להגיית הפתרון הסופי וימי המלחמה האחרונים.

המכתבים נתגלו ע"י חיילים אמריקאים שפשטו ב-6 במאי 1945 על ביתו הפרטי של הימלר ובניגוד להוראות שקיבלו לא מסרו לממונים עליהם מאות מכתבים, יומנים ותצלומים אישיים של משפחת הימלר שמצאו שם.

המכתבים עברו ונמכרו מיד ליד במשך מספר שנים כבארבעת העשורים האחרונים היו בידיו של אדם אלמוני שחי בתל אביב וכל פיסות ההיסטוריה הללו נשמרו תחת מיטתו למעלה מ-40 שנה מבלי שאף אחד ידע על כך.

הסרט נחשב לסרט מטלטל ומעורר מחשבה בנוף התיעודי כיוון שהוא חושף חלון אמיתי לגמרי אל תוך הניגודיות הזאת שהייתה קיימת בתוך הימלר כפרט וכלל בכל אותם אלו שלקחו חלק בפעולותיה של המפלגה הנאצית של שנות ה-40 במאה הקודמת.

המכתבים מציגים אדם הגון, נעים הליכות, מנומס ומכבד, איש משפחה ואמת שרואה בעבודתו דבר מוסרי כאין כמוהו ונטול רגשות אשם.

ומנגד מוצגים ומתוארים המעשים הנתעבים, ההחלטות חורצות הגורל ומיליוני הקורבות שנרצחו בשם אותה אמונה ואותה תפיסה נאצית שהאמין בה הימלר.

 

במאית: ונסה לאפו
ז'אנר: תיעודי
משך הסרט: 96 דק'

טריילר

Be Sociable, Share!